Csillagnevek

Schalk Gyula remek feldolgozást végzett az ismert csillagnevek között. Időmutató, évszakcsillag, a mindennapi élet tükröződése, a költészet, régi vallásunk nyomai, világ közepe, a Tejút, történelmi emlékek köré próbálta szervezni a magyar csillagneveket. Schalk Gyula általi felosztás nem túlzottan jó, némi erénye a csillagok neveinek megőrzése. Nem szabad a mai, materialista világképet ráerőltetni őseink világképére, akik magasabb, vagy alacsonyabb rendű világkép alapján élték életüket. Schalk Gyula igyekezett kikerülni a csapdákat, komoly munkát végzett. Sajnos, azonban rendszerezésének alapja téves, a felosztást Kandra Kabostól vette át.

Az égboltnak van egy magyar világa. Az alanti föld tájai jelennek meg az égbolton. Ami lenn van, fenn is. De ez a világkép sem helyes, nem az eredeti égi világkép. Tündér Ilona lakik a csillagos égbolton, ő az Ég Királynője. Van az égbolton sárkány is, meg másféle lények. Ez a képzet alig 200 éves, mesterséges, egy kutatónk hozta létre, népi adatok alapján.

Az igazi éji égbolt valódi szereplőinek a nevét nagyon nehéz felderíteni. Sajnos, nem vagyok képzett az asztrológia tudományában, ezért rengeteg tényezőt nem értek. De az asztrológia a múlt tudománya, ami miatt őseink gondolkodását fel lehet deríteni segítsége által. Határozott véleményem, hogy az égbolt valódi, eredeti elképzelt világa rendkívül régi, legalább a Kr.e. 5.000 körüli évekből származik, de ennél a kornál is sokkal régebbi lehet. Töredékei fellelhetők a régi kultúrák fennmaradt névanyagában.

Mivel a töredékek kutatása meg sem történt, ezért részben Schalk Gyula munkájára is támaszkodni kell.

Időmutató csillag a Nagy Göncöl csillagkép és a Kisbéres (Alcor). A csillagok állása alapján meglehetősen nagy pontossággal meg tudták állapítani az időt. A palócoknál a Kincső (Göncöl) az Éjszaka Órája. Óracsillag a Hajnalcsillag és a Virradó Csillag is, az előbbi reggel 3 órát, az utóbbi reggel 5 órát mutatott. A Hajnalcsillag a Vénusz, a Virradó Csillagot nem tudták azonosítani. A Hajnalcsillag másik neve Esthajnalcsillag, ami azt igazolja, hogy a magyar nép tudta, azonos az esti és a hajnali csillag. Állítólag ezt a tényt egyetlen más nép sem tudta.

Időmutató volt még a Hajnal Hírmondója, a Határjáró Csillag és a Pásztorok Serkentő Csillaga, elsősorban a reggeli időt mutatták. Az Álomhozó Csillag, a Virrasztó Csillag és az Éjféli Csillag az éjszaka közepét jelölték. A Vacsora Csillag és Alkony Csillag az estét pontosították.

Évszakokat jelölő csillagnevek: Kikelet Hírmondója (Tavasz), Rétszagoló (Ősz), Harmatlegelő (Tavasz), Őszi Csillag (Capella), Dérhagyó (Tavasz), Zúzmarás (Tél), Pünkösd Csillaga (Nyár), Fagyhozó (Kora ősz, Tél), Árpaérlelő (Nyár), Szélvészcsillag (Tavasz).

Érdekes nevek: Bokor, Hármas Halom, Rétlegelő, Vadlegelő, Szolgafa, Pihenő, Kaszás Zsombékja, Korcsma. Aztán a Három Malom és a Négy Malom csillagok.

A Nagy Félkenyér az Orion Öve alatti három halvány csillag, de Schalk Gyula szerint inkább az Orion Öve. A Kis Félkenyér, a Nagy és Kis Ásócsillag, az Eke, az Eke Mása, a Fúrócsillag nem azonosítható pontosan. A Fúrócsillagra azt mondják, hogy az a Sarkcsillag. De kettő van, Nagy Fúrócsillag és Kis Fúrócsillag. Hagyományunk szerint a Föld pörgetése két oszlopról történik a Sarkcsillag mellől. Ezért a két Fúrócsillag nem a Sarkcsillag, hanem a két oszlopnak lukat fúró csillag.

Van Fias Emelője és Fias Kötele. Aztán Kaptár, Háló (Delfin és a Kiscsikó), Hálócsillag (az Andromeda Béta és Delta csillagai), Kádas, Járomszeg, Kerék, Kapa, Kasza, Juhászbot, Lappantó, Láncszem, Mérték, Nyüst, Patkó, Ujjas, Koldusbot, Sarló, Szántóvas, aztán Kamra, Fészer, rohanó Csürhe, Fiastyúk, Vakondtúrás, Szarvas Legelője. Ez a Csudaszarvas Legelője, természetesen.

Az emberek és tárgyak közül ismert a Bojtárok, Bojtár Kettőse, Béres és a Kisbéres, Cséplő, Étekfogó, Szilkehordó, Ebédhordó, Fiaspallér, Rosszraébredt Juhász, akinek eltévedt a nyája, Erdő, Gyalomverő, Gyepühúzó, Halász, Kalauz, Telkes Gazda, Kaszás Telke, Kaszás Gázlója, Kaszás Pallér, Kaszás Után Járó, Kaszás Emelő.

A Kaszások első hármasa a Lámpáshordó, az Ostoros és Ökörkereső, második hármasa az Ökörpásztor, Ökörhajtó és a Révész. Újabb hármas: Róna Királya, Rónaőrző, Rónapallér. Mindegyikük elöljárója a Bírák Gyűlése. A Bírák Gyűlése talán a Corona Borealis, mivel erre gondolnak többen.

Gyönyörű és titokzatos nevek: Ágas Csillag, Sátoros, Szárnyas, Hunyéta, Álmatlan, Halovány Csillag, Szőke, Hályogos, Horgas, Gyalog Csillag, Futó Csillag, Fürtös Csillag, Tejfeles, Kétkezű, Hármas Levelű, Nehéz Lábú, Alföldi Csillag, Délszaki Csillag, Levegőcsillag, Tengercsillag.

Továbbá: Aranyhajú Csillag, Aranyszemű Csillag, Arannyal Versengő, Leányszemű, Vérrel Versengő, Kunyhóba Tekintő, Tengerbe Kacsintó, Árvaleány Pillantása, Ködszemű, Keresztbenéző, Vérszemű Keresztes Csillag.

Az egyetlen ősmagyar csillagtérképet Nagy Sándor készítette, ami Toroczkai-Wigand Ede 1915-ben megjelent „Öreg csillagok” című munkájában lelhető fel. Hiányossága, hogy nem tekinthető az ősmagyar égbolt hű másának, írja Schalk Gyula, amivel egyet kell érteni. Azt viszont el kell utasítani, hogy őseink nem ábrázolták az égbolt csillagképeit. Még a zodiákust is mi találtuk fel, a 12 csillagkép nevét is tőlünk örökölték utódaink nagy kultúrái. Sok nevet megváltoztattak, de az alap ma is felismerhető.

Az ősmagyarok szerint a csillagok természetfeletti hatalommal bírnak, de emberszerető szellemek. Vagyis Tündérek.

Szerencse csillagaink közül azonosítható a Nagy Nyári Háromszög, a Lant, a Hattyú és a Sas legfényesebb csillagait összekötő képzeletbeli egyenesek alkotta kép. A Delfin neve Kis Kereszt, szintén szerencsecsillag, a szegénylegények, lókötők, vándorok, kisebb tolvajok védnöke. További szerencsecsillagok: Szerencsecsillag, Cigányok, Kisdedek, Szegény Ember Szerencséje, Utas Ember Szerencséje, Kisasszonyok Öröme.

Van Bánat és Elátkozott Csillag, Fogoly és Magános Csillag is.

A Páros és Páratlan Csillag szerelem csillagok. A Vőfénycsillag, a Nászvezető, a Mátra Szerelme is ebbe a körbe tartozik. Jámbor csillag is létezik.

Minden embernek van saját csillaga. Csillagból születünk, vagyis Magból, és csillaggá leszünk, vagyis Hunná válunk. Amikor egy csillag leesik az égről, akkor születik egy baba.

Közmondásainkban is szerepelnek a csillagok. Szerencsés csillagzat alatt született, feljött a csillaga, leszállt a csillaga, csillaga van. A Csillagfutás, illetve a csillagnak is van tisztulása azt jelzi, hogy a csillag is képes tisztulni. A táltos lovak csillagokat rúgnak.

A Karácsonyfára csillagszóró kell, ami a Karácsonyfa kozmikus megszemélyesítése miatt szükséges. A Karácsonyfa a Világfa, vagyis a Tejút.

Kálmány Lajos „A csillagok nyelvhagyományainkban” című munkája tele van csodálatos dolgokkal. Azt írja, gyakran a férfi és nő együtt jelenik meg az égen. A Kaszások követője a Sánta Lány, vagy Sánta Kata, a Sánta Koldus a felesége, a Szépaszony után jár. A Halászok után a Részeg Asszony ballag butykossal. Ismert a Részög Embör is.

Itt érdemes megjegyezni, hogy a Részeg szónak két jelentése is van. Az egyik a Ré által Szegett, ami azt jelenti, hogy a bor miatt túl nagy a Nap a fejében. A Részeg másik jelentése, lassan teljesen kivész, azt mutatja, hogy Ré, a Napisten, egy Szegre ül. A Részeg-hágó a Bihari-hegységben tehát olyan hely, ahol a Napisten leül megpihenni égi útja során, ezért Ré Szege a terület. Szavainknak nagyon gyakran több jelentése van, amit sokszor már nem veszünk figyelembe. A Részög Embör és a Részeg Asszony bizonyára nem beivott emberek, hanem éppen Ré Szegei az égen, vagyis csillagok. A Szeg a Szik közvetlen rokona.

A Paradicsom Kertjének Szőregen a Korona csillagzatot mondják. Ezt a csillagzatot Krisztus Urunk Asztalának is nevezik. A Napvezető a Nap előtt jár, de csak képzeletben létezik. A Nap a magyarok szemében csillag, amit Kálmány Lajos tagad. Pedig a Magyarok Csillaga a Nap. Azért rendkívüli fontosságú a Nap csillag mivolta, mert ezáltal a Napot be lehet helyezni a Tejút csillagai közé.

A Sarkcsillag fontossága abban mutatkozik meg, hogy népünk biztosan tudta a Föld forgását és keringését a Nap körül. Bába Matullája azt jelenti, hogy ezen csillag körül forog a Föld, mivel a Sarkcsillag mutatja a forgástengely irányát. A Bába Tündér, de a Világegyetem Teremtője is, vagyis a Teremtő női oldala. A Motolla fejezi ki a pörgetést. Boldogasszony Matullája szintén a Sarkcsillag. Boldogasszony a legmagasabb szintű istenekhez mérhető, magához Tenhez, vagyis Istenhez hasonló. Egyesek szerint Boldogasszony a legnagyobb, Isten pedig a fény teremtője.

Babba Tekerűke nevében a Babba a Bába szóhoz hasonló, Tündér a jelentése, a Tekerőke a Föld tengely körüli tekerését írja le. Talán a Ke szó a Ki, Kő változata, és önmagában is Föld jelentést tartalmaz.

Csillagnevek